Odkiaľ pochádzajú datle Medjoul?
V našej ponuke v súčastnosti nájdete datle pochádzajúce z Izraela. Z historického pohľadu ich absolútny pôvod smeruje do severo-afrického Maroka.
Akú dlhú trvanlivosť majú Medjoul datle?
Od príchodu datlí ku vám domov máte na skonzumovanie garantovaných 40dní avšak datle vydržia zachladené aj o dosť dlhšie.
Testovali sme ich uskladnené v chladničke v sklenenom a papierovom obale a boli úplne v poriadku aj po 90dňoch.
Ak ich konzumujete pravidelne, tak s kľudom ich môžete mať aj vonku položené na kuchynskej linke alebo na stolíku – i keď tam asi dlho nevydržia nepovšimnuté ☺.
Ako je najlepšie datle skladovať?
Ako bolo spomenuté v predošlej otázke - pri dlhodobom skladovaní odporúčame pre istotu chladničku, ale krátkodobo ich môžete mať aj mimo nej.
Ak si chcete zabezpečiť prísun datlí počas celého roka, tak je možnosť ich aj zamraziť a po častiach vyberať z mrazničky a konzumovať.
Upozorňujeme však na letné mesiace - ak budú letá také tropické ako posledné roky, tak by sa vám pri tak vysokých teplotách rýchlo vysušovali a prezrievali (prejavuje sa to aj tzv. cukornatením - biele bodky cukru na povrchu)
Čím je odroda Medjoul odlišná od bežne dostupných datlí v slovenských obchodoch?
Datle celkovo delíme na tri základné skupiny:
-
Mäkké (vláčne/šťavnaté) – Medjoul, Halawy, Khadrawy, Barhee…
-
Polo-suché – Deglet Noor, Dayri, Zahdi…
-
Suché – Thoory…
V bežných obchodoch nájdete prevažne odrodu Deglet Noor (čiže polo-suché), pochádzajúce hlavne z Tuniska. Tieto datle nemajú takú vláčnu textúru a nie sú ani také sladké a mäkkučké.
Avšak, čo nám najviac na nich „nereže“ je fakt, že sa väčšinou dosladzujú glukózovým sirupom. Neplatí to u všetkých – záleží od značky, ale väčšinou sme sa stretli v bežných obchodoch s takýmito. V špecializovanejších predajniach so zdravou výživou však narazíte aj na nedosladzované Deglet Noor.
Odroda Medjoul je naopak prirodzené sladká, šťavnatá a oproti bežným datlám je aj omnoho väčšia. Bežne majú datle medjoul priemernú hmotnosť 24g a dlhé sú cca 4-6cm. Sú úplne naturálne, bez akýchkoľvek aditív, konzervantov alebo dosladzovadiel. Nie nadarmo sa nazývajú ako „ovocie kráľov“ – stáročia sú žiadané aj na rôznych kráľovských dvoroch (najmä v krajinách Orientu) pri hostinách.
Inak názov „datle“ (po anglicky: „dates“) pochádza z gréckeho slova „dáktylos“, čo znamená prst. Pretože hlavne tieto väčšie sa na ne tvarovo trochu podobajú ☺.
Obsahujú datle Medjoul nejaký tuk alebo cholesterol?
Tuk neobsahujú takmer žiadny a cholesterol vôbec. Celkovo majú unikátny nutričný mix a rôzne štúdie postupne dokazujú ich prospešnosť hlavne z pohľadu zdroja kvalitnej energie a zdravotnej prospešnosti na organizmus človeka.
Aké významné zložky: vitamíny, minerály, antioxidanty a uhľohydráty obsahujú Medjoul datle?
Na to aké sú relatívne malé, vedia spraviť pekný „nutričný rozruch“ ☺ a naozaj majú čo ponúknuť – jednak chuťovým pohárikom, tak aj organizmu. Pomery jednotlivých hodnôt sme vám prepočítali na 1ks (ľahšie si môžete takto vypočítať váš denný príjem).
Z pohľadu hodnôt jednotlivých zložiek sú na tom najbohatšie:
-
vláknina 1,75g (6,75%)*
-
draslík 174mg (5%)* dvakrát viac ako v banánoch
-
meď 0,1mg (4,5%)*
-
mangán 0,075mg (3,75%)*
-
horčík 13,5mg (3,5%)*
-
vitamín B6 0,05mg (3%)*
-
vápnik 15,4mg (2%)*
(pozn.: * = v zátvorke je percentuálna denná odporúčaná dávka, ktorá je určená na základe priemerného denného príjmu 2000 kalórii)
Impozantný je aj obsah polyfenolov (fytochemikálie, tj: látky rastlinného pôvodu), ktoré pôsobia ako účinné antioxidanty. Tie zamedzujú vzniku oxidačných reakcií vyvolávajúce voľné radikály, ktoré by mohli byť bez dostatočného prísunu antioxidantov spúšťačmi rôznych ochorení alebo iných negatívnych procesov, ako napr.:
-
oslabenie imunitného systému
-
vznik zápalov
-
oxidácia LDL cholesterolu, ktorý sa podpisuje pod vznik artériosklerózy (zvápenatenie ciev spôsobujúce ich upchatie)
-
zvýšenie rizika chorôb srdca a privodenie mŕtvice
-
poškodzovanie DNA buniek, čím vzniká rakovina
-
možný vznik Alzheimerovej choroby, šedého zákalu alebo reumatickej artritídy
Preto je veľmi dôležité predchádzať „bujneniu“ voľných radikálov antioxidantmi. Vďaka datlám vyriešite viacero „problémov“ naraz, pretože dodáte organizmu:
-
antioxidanty
-
prirodzené sacharidy ako náhrada za cukor a sladkosti (v spojení s organickou vlákninou, minerálmi a vitamínmi sa tieto sacharidy ľahšie vstrebajú a celkovo nie sú tak rizikové ako sacharidy pochádzajúce z rafinovaných a syntetických produktov)
-
organický jednozložkový zdroj energie (čiže sa nasýtite veľmi jednoducho a účinne)
-
účinné zložky na znižovanie krvného tlaku
-
protizápalové zložky
Sú datle Medjoul vhodné pre celiatikov?
Samozrejme. Datle sú prirodzene bezlepková potravina (gluten-free) a tým pádom sú velice vhodnou alternatívou pre ľudí s celiakiou.
Do akých receptov sú datle vhodné?
Ani nevieme, kde začať ☺. Tu si povieme len pár jednoduchých receptových lahôdok, ale veľa ďalších námetov na “datlové nebíčko v papuľke” budeme postupne pridávať na náš blog.
Samozrejme, ak by ste mali aj vy akýkoľvek typ na recept, tak sa neváhajte s nami podeliť a uverejníme ho na webe alebo sociálnych sieťach.
Ako úplny základ si môžete predstaviť Medjoul datle ako plnohodnotnú náhradu cukru v kuchyni (kľudne v pomere 1:1).
Okrem toho, že ich môžete papať v celku tak ako sú (a tak aj pridávať do jedál), môžete ich rozmixovať na datlovú pastu a používať ako sladidlo tam, kde ste doteraz používali cukor - avšak…s jedným malým rozdielom: Datle nie sú rafinované, procesované a sú plné zdraviu prospešných látok.
Medjoulky sú inak skvelou surovinou na prípravu akýchkoľvek “jednohubiek” alebo ak chcete “fingerfoods”…Jednoducho len vyberiete kôstku, dovnútra namiesto nej vložíte napr. vlašský oriešok, mandlu, džem, čokoládu a máte vábivú jednohubku pre vás, vaše deťúrence alebo aj skvelú rýchlu pochúťku pre nečakanú (aj očakávanú) návštevu…
Fanúšikovia skvelej kontrastnej chuti (slano-sladkej) môžu datle pridať, ako chutné sladké spestrenie, do šalátov alebo pripraviť “slano-sladké jednohubky”. Fantázii sa medze nekladú.
Môžem jesť datle, ak som tehotná?
Pre tehotnú populáciu nežného pohlavia sú Medjoul datle viac ako odporúčanou potravinou (najmä v posledných 4 týždňoch tehotenstva) a to nielen z pohľadu chute, ale najmä zdravotného dopadu.
V tejto súvislosti bola realizovaná aj konkrétna štúdia a výsledky sú naozaj viac ako zaujímavé. Ak ste tehotná, tak zrejme budete vedieť o čo ide (ak nie, tak pripájame ku každej oblasti link na priblíženie). Toto sa udialo v rámci štúdie maminám, ktoré užívali posledné 4 týždne požehnaného stavu 6ks datlí:
-
dilatácia cervikálneho kanálika (roztiahnutie krčka maternice) bolo o 75% väčšie ako u nedatlových konzumentiek (3,52cm verzus 2,02cm)
-
až 83% datlových maminiek malo neporušené membrány pri príchode do nemocnice na pôrod
-
96% datlo-mamín prišlo na pôrod po “vlastných”
-
podanie Pitocínu/Oxytocínu prebehlo len u 28% datlových mamín, kdežto u tých, ktoré nepapali datle bolo prítomné až pri 47%
-
datlové maminy mali až o takmer 7hodín kratšiu latentnú fázu (prvotnú fázu) pôrodu oproti nedatlovým (510min verzus 906min)
Okrem tohoto bola realizovaná aj ďalšia štúdia, ktorá sa zameriavala na rozsah popôrodného krvácania pri užívaní datlí v porovnaní s oxytocínom.
Výsledok je opäť celkom impozantný a pozorovanie sa vykonalo tak, že sa jednej skupine žien (z celkového počtu 62) podalo 50 gramov datlí a druhej skupine sa podalo 10 jednotiek oxytocínu ihneď po vypudení placenty.
Zistilo sa, že počas prvých 3hodín bola strata krvi u "datlových mamín" o vyše 35% nižšia ako u oxytocínových (162,5ml verzus 220,7ml).
Po internete sa dá nájsť kopa názorov a skúseností od mamín, ktoré datle vyskúšali počas tehotenstva a referovali obdobné, resp. podobné účinky. Pre viac info aj na túto tému sledujte náš blog.
Koľko Medjoul datlí by som mal/a denne zjesť a koľko ma to bude stáť?
Ak berieme v úvahu úplne priemerné hodnoty príjmu potravy, tak odporúčame zjesť na osobu denne 3ks datlí Medjoul. Je to hlavne z pohľadu objemu sacharidov. Ak však v rámci dňa výrazne neprijímate sacharidy z iných zdrojov, tak môžete skonzumovať aj o niečo viac datlí.
Taktiež, ak máte denný výdaj energie vyšší (napríklad športovci alebo fyzicky náročné zamestnanie), tak môžete konzumovať viac datlí.
Aj svetová tenisová jednotka - Novak Djokovič, si počas svojich dôležitých zápasov dopĺňa energiu datlami Medjoul. A zápasy často vyhráva :)
Jednu Medjoul datlu u nás zoženiete okolo 0.50€/ks, takže priemerná denná spotreba vás vyjde na cca 1.50€ - čo je z pohľadu energetického a zdravotného dopadu na organizmus naozaj zanedbateľná suma.
To je prakticky aj o niečo nižšia suma (resp. porovnateľná), za akú si dnes kúpite bežný "cookies alebo zákusok" v nejakej kaviarni. Len si porovnajte tú sumu a výživnosť takých produktov :)
Pre všetkých rodičov by to mohlo byť memento, že by mohli svojim ratolestiam do školy na desiatu radšej zabaliť organickú sladkú dobrotu ako výrazne sprocesované sladkosti.
Tie “rafinované produkty” stoja prakticky rovnako ako jedna datla Medjoul a dokonca majú skoro rovnakú hmotnosť. Na túto tému si môžete prečítať článok Michala Patakyho, ktorý spravil nádherný a trefný cenový prieskum konvenčných procesovaných produktov.
Obsahujú Medjoul datle bielkovinu a aminokyseliny?
Jasná vec. V jednej datli je cca 0,4g bielkoviny (cca 1% denného odporúčaného príjmu) a obsahujú až 18 rôznych aminokyselín - menovite:
-
tryptofán
-
treonín
-
izoleucín
-
leucín
-
lyzín
-
metionín
-
cystín
-
fenylalanín
-
tyrozín
-
valín
-
arginín
-
histidín
-
alanín
-
kyselina asparágová
-
kyselina glutámová
-
glycín
-
prolín
-
serín
A všetky sú samozrejme organické, čiže ich vstrebateľnosť do organizmu je oveľa vyššia, jednoduchšia a prirodzenejšia oproti ich “syntetickým príbuzným” (napr. v nejakých tabletkách).
Prečo sú datle Medjoul vhodné na kvalitnejší spánok?
Datle vám môžu dopomôcť k zdravšiemu a pokojnejšiemu spánku vďaka prítomnému tryptofánu, ktorý sa podieľa na vzniku serotonínu a melatonínu.
Vstrebateľnosť a účinnosť tryptofánu je pri datlách kvalitne podporená rýchlo pôsobiacimi sacharidmi. Takže sa dá povedať, že nielen obsahuje zložku, ktorá vyvoláva a podporuje spánok, ale ešte je aj táto zložka efektívnejšie spracovaná v organizme.
My konzumujeme 1-2 datle cca 60min. pred spaním.
Ako si môžem datle objednať?