Odkiaľ pochádza kokosový olej BioPlanete?
Kokosový olej pochádza z Filipín.
Akú trvanlivosť má kokosový olej Kulau?
Od plnenia je doba trvanlivosti cca 24mesiacov. Po otvorení ho odporúčame skonzumovať do pár mesiacov. Avšak pozor na to, aby ste ho nechtiac nekontaminovali pri naberaní - napr. lyžičkou od jedla alebo niečoho iného.
Ako treba kokosový olej skladovať?
Ak ho používate denne, tak ho môžete mať aj normálne na kuchynskej linke (resp. v skrinke). Pri dlhodobejšom skladovaní odporúčame tmavé, chladnejšie miesto – chladnička alebo aj špajza.
Prečo je niekedy kokosový olej tuhý a inokedy tekutý?
Kokosový olej možno nájsť v dvoch skupenstvách:
Keďže v takej chladničke vám úplne stuhne a je tvrdý, tak sa s ním aj ťažko pracuje. Pri každodennom používaní je teda lepšie, ak ho máte v konzistencii mäkkého masla (takže je fajn mať ho vonku na kuchynskej linke alebo v skrinke)
Nachádzajú sa v kokosovom oleji nejaké prísady?
Nie, kokosový olej je 100% čistý – bez aditív, konzervantov, farbív alebo čohokoľvek iného cudzorodého.
Kde všade môžem využiť kokosový olej?
Kokosový olej má všestranné využitie a je schopný nahradiť naozaj širokú škálu produktov každodennej potreby. Jeho komplexné využívanie vám môže dodať nový pohľad na potrebu produktov pre váš život a na vlastné oči sa presvedčíte, že to ide aj čisto organickou cestou.
Zastúpenie si nájde:
- v kuchyni (varenie, pečenie, krátke fritovanie)
- v kúpeľni (vlasy, pleť, olej do kúpeľa, odličovadlo, krém proti akné alebo na iné problémy s pokožkou)
Významné je aj jeho zdravotné využitie, pretože vďaka vysokému obsahu kyseliny laurovej je účinným antibakteriálnym a antivírusovým bojovníkom, zlepšuje hojenie rán na pokožke a významne pomôže zrýchliť metabolizmus. Dôvodom je obsah prevažne nasýtených mastných kyselín so stredne-dlhým reťazcom (MCT), ktoré sa po konzumácii ihneď dostávajú do pečene a metabolizujú. Zle fungujúci metabolizmus môže byť často jeden z kľúčových faktorov pri obezite alebo rôznych ochoreniach.
Schudnem z kokosového oleja alebo nie?
Veľmi často kladená otázka. Kokosový olej v sebe nemá žiadnu magickú formulku, ktorá spraví “čáry-máry” a zrazu budete o 10kg ľahšia. Ani by ste nemali veriť na rôzne iné preparáty, ktoré tvrdia, že to dokážu.
Najistejšia cesta k lepšej postave a celkovému “zdravému feelingu” vášho tela pramení z komplexnejšieho súboru činností a procesov, ktoré by ste mali vykonávať. Avšak nie je to veľmi zložité.
Určite nestačí len zaradiť kokosový olej do vášho jedálnička, ale popritom konzumovať potraviny zaťažujúce váš organizmus, ktoré budú celé jeho pôsobenie definitívne negovať.
Takisto ho nestačí len konzumovať, no zároveň nemať pohyb, stresovať sa, nemať dostatok spánku alebo ďalšie kľúčové biologické potreby.
Vnímajte kokosový olej skôr ako nástroj/pomôcku, ktorá je vám plne k dispozícii, ak sa skutočne rozhodnete “do toho naplno udrieť”.
Primárne vám pomôže dať dokopy metabolizmus (látkovú premenu), ktorý je dôležitý pre fungovanie každého zdravého organizmu a zabezpečuje plynulý potravinový tok (food flow). Zároveň budete do tela dostávať kľúčové antibakteriálne a antivirálne “jednotky”, ktoré dodajú vášmu telu imunitu a budú sa snažiť predchádzať ochoreniam a bojovať s nimi.
Na to je však treba dodávať telu aj ďalší rad komplexných živín z hodnotných potravín ako je zelenina, ovocie a orechy (v správnych dávkach) a odštartovať zmenu svojho lifestyle-u.
Spojenie kvalitného metabolizmu, dostatku imunity a viac správneho pohybu je základnou esenciou pre dosiahnutie lepšej postavy.
Čo je tá kyselina laurová, ktorá sa v tak výraznom objeme vyskytuje v kokosovom oleji?
Ide o nasýtenú mastnú kyselinu, ktorá je jednou z kľúčových zložiek našej stravy ihneď po narodení. Nachádza sa totiž v materskom mlieku, ktoré je, ako iste vieme, nevyhnutné pre celkové zdravie nového jedinca.
Kyselina laurová je tou zložkou kokosového oleja, ktorá je zodpovedná za jeho výrazne antibakteriálne a antivirálne účinky.
Rovnako je zodpovedná za spomínané zrýchľovanie metabolizmu. Keďže sa jedná o nasýtenú mastnú kyselinu so stredne-dlhým reťazcom (MCT), tak táto sa ihneď metabolizuje, premieňa na energiu a neukladá sa vo forme tuku (ovšem pri správnom užívaní).
Kokosový olej patrí medzi najväčšie zdroje kyseliny laurovej v “rastlinnej ríši”.
Zmieňovali ste sa v jednom článku, že sa dajú s kokosovým olejom šetriť peniaze. Ako ste to mysleli?
Veľmi jednoducho. Ja osobne som si za dobu jeho používania dokázal nahradiť dosť veľa produktov práve za kokosový olej.
Ide napríklad o tieto produkty:
- konvenčný kuchynský olej na restovanie, pečenie, varenie
- maslo (aj keď kvalitné maslo v poslednej dobe sem-tam používam)
- šampón
- gél po holení
- krém na tvár a ruky
- balzam na peri
- lieky (ich nahradenie si však vyžadovalo aj komplexnú zmenu stravy)
- starostlivosť o zuby
- kožné problémy
Dámy ďalej môžu vymeniť svoje: odličovadlá, gély na holenie (aj po holení), prípravky na intímnu hygienu za kokosový olej.
Pri pohľade na vec z vyššej perspektívy je kokosový olej schopný nahradiť (len čo som tu napísal) 12 rôznych produktov, ktorých spoločná cena je ďaleko vyššia ako suma za počet balení kokosového oleja, ktoré by všetky tie produkty mali nahradiť (napr. mesačne alebo ročne). Nehovoriac o tom, že začnete na seba a do seba dávať organický produkt, čo by vám v neposlednom rade malo zabezpečiť z dlhodobého hľadiska nižší počet chorôb a lepší a hodnotnejší život ako taký.
Ďalším dôvodom, ktorý by mal byť pre vás podstatnejší ako je len cenový atribút, je fakt, že ak nahradíte uvedené konvenčné produkty za kokosový olej, tak vymieňate hlavne:
- veľkú kopu chemických/syntetických zložiek
- aditíva
- konzervanty
- rôzne farbivá
- ťažké kovy
- ropu
, ktoré dávate na seba a do seba za produkt, ktorý je 100% jednozložkový a pochádzajúci priamo z prírody.
Je kokosový olej pre mňa vhodný, ak som celiatik?
Áno samozrejme. Kokosový olej je bezlepkový a na Slovensku, v Európe a vo svete sa teší veľkej obľube medzi celiatikmi pri príprave rôznych zaujímavých receptov.
Môžem kokosový olej použiť na kožné problémy?
Ja osobne, rovnako aj moja rodina a blízky sme boli viackrát svedkami jeho úspešných liečivých účinkov na rôzne väčšie, či menšie kožné problémy. V tejto súvislosti je pre mňa kľúčový fakt, že kokosový olej je organický produkt. S ním sa teda vydávate na riešenie kožného problému organickou cestou a nie syntetickou.
Z môjho pohľadu tým zvyšujete pravdepodobnosť úspešného vyriešenia kožného problému a znižujete prípadné riziko škodlivosti nejakej syntetickej zložky v konvenčnom liečive na vaše telo.
Ako je to s kokosovým olejom a cholesterolom?
Po internete koluje veľa článkov a príspevkov na túto tému. Po hĺbavejšom rešeršovaní niektorých článkov je možné definovať ich spoločného menovateľa, ktorý hádže kokosový olej do negatívneho svetla, najmä tým, že sa spomína hlavne v súvislosti zvyšovania celkového cholesterolu a častokrát sa neberie v úvahu pomer medzi LDL/HDL cholesterolom a ich vzájomný balans.
Celkový cholesterol vám môže totiž narastať aj v prípade, že sa zvyšuje HDL (tzv. “dobrý cholesterol”) a LDL (tzv. “zlý cholesterol”) sa znižuje. A toto je presne prípad kokosového oleja – ten má totiž tendenciu zvyšovať HDL (dobrý) cholesterol. Môžu sa však vyskytovať aj výnimky v jednotlivých prípadoch (každý človek je niečím špecifický a môžu existovať ďalšie faktory zapríčiňujúce daný stav).
Môžem kokosový olej ponúknuť aj nášmu zvieratku?
Jasné. Na zvieratká má prakticky identické účinky ako na človeka a na túto tému môžete nájsť kopu obsahu na internete. Skvelo ich vyživuje, dodáva im antibakteriálne a antivirálne látky, prečisťuje ich a pri akýchkoľvek vonkajších poraneniach ho môžete použiť.
Zvieratká majú kokosový olej veľmi radi, aj čo sa týka chute. Odporúčaná dávka pre psíka (cca 25kg) je 1-2 lyžičky denne a pre mačku 1 lyžička denne. Stačí jednoducho zamiešať do jedla.
Ako mi môže pomôcť kokosový olej počas tehotenstva?
Ako sme si už povedali – jeho obsah kyseliny laurovej je impozantný a rovnako prospešný aj pre tehotnú maminu a čakajúce baby. Počas tehotenstva je veľmi vhodné mať imunitu naporiadku (o to dôležitejšie, že ju musíte dodávať sebe, ale aj dieťaťu). Práve zložky kokosového oleja (aj väčšiny ďalších čistých kokosových produktov) sú v tomto ohľade veľkým prínosom.
Rovnako to platí aj pre maminy, ktoré práve dojčia, pretože konzumovaním kokosového oleja priamo zvyšujete hladinu kyseliny laurovej v materskom mlieku, ktorá je jeho kľúčovou zložkou.
Okrem vnútorného využitia je pre tehuľky významný aj vo “vonkajšom prostredí”. Počas doby nášho fungovania sme dostali niekoľko spätných väzieb od zákazníčok, ktoré mali s kokosákom pozitívnu skúsenosť hlavne v súvislosti zabráneniu tvorby strií, keď si s ním potierali bruško.